Porady na bezpieczne obchodzenie Dnia Wszystkich Świętych

Z nadejściem 1 listopada, przypadającego w tym roku na środę, wiele osób zacznie już dzisiaj (29.10.2023), a także w kolejnych dniach, odwiedzać miejsca spoczynku swoich zmarłych bliskich. Policja i straż miejska intensyfikują działania, aby zapewnić bezpieczeństwo i spokój na cmentarzach i w ich najbliższym otoczeniu. Jednak ważne jest, aby pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, szczególnie w tym czasie pamięci i zadumy.

Policjanci skoncentrują swoje działania tam, gdzie występuje duże natężenie ruchu drogowego oraz gdzie planowane są zmiany organizacji ruchu, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. Ich głównym zadaniem jest nie tylko udzielanie ważnych informacji dotyczących ruchu drogowego, ale również wsparcie dla pieszych, aby mogli bezpiecznie dotrzeć do cmentarzy i poruszać się w ich okolicach.

Ważne jest przypomnienie, że od poniedziałku 30 października do czwartku 2 listopada na obszarze CMENTARZA KOMUNALNEGO we Włocławku nastąpi zmiana organizacji ruchu drogowego. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o respektowanie wprowadzonych zmian.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, podczas obchodów Dnia Wszystkich Świętych, swoje siły połączą policjanci z pionów prewencji i kryminalnego oraz strażnicy miejscy. Będą patrolować nie tylko cmentarze, ale również ich okolice, a także dworce kolejowe i autobusowe, a także komunikację miejską.

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest również w naszych rękach. Na cmentarz zabierajmy tylko tyle pieniędzy, ile faktycznie potrzebujemy. Dokumenty, pieniądze, klucze czy przedmioty wartościowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu, a nie w otwartych kieszeniach odzieży czy reklamówkach. Portfele, telefony i karty bankomatowe, jak również klucze powinny być schowane w zamykanych kieszeniach ubrania. Podczas korzystania z komunikacji miejskiej trzymajmy torebki i plecaki zawsze przed sobą i trzymajmy je w dłoni.

Ponadto nie zostawiajmy swoich rzeczy bez nadzoru na nagrobkach. Czasem jedna chwila nieuwagi, jak oddalenie się od grobu po wodę do kwiatów lub zaniechanie śmieci do kosza, może wystarczyć, aby stać się ofiarą kradzieży.

Na przełomie października i listopada, w związku ze Świętem Wszystkich Zmarłych, natężenie ruchu na drogach znacznie wzrasta, szczególnie w okolicach cmentarzy. Dodatkowe utrudnienia mogą powodować mgła i deszcz. Dostosujmy prędkość do warunków na drodze. Wolniej, ale bezpiecznie – to powinno być nasze motto podczas podróży do miejsca spoczynku naszych bliskich.