Sezon migracji zwierząt a bezpieczeństwo na drogach we Włocławku

We Włocławku, jesień jest okresem, kiedy na drogach często dochodzi do zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt. To właśnie w tym czasie, wiele zwierząt przemieszcza się na duże odległości w poszukiwaniu schronienia lub pożywienia. Warunki na drogach stają się trudniejsze – zdarza się, że są one śliskie, a osłabione światło dnia wskutek szybko zapadającego zmroku zdecydowanie ogranicza widoczność. Dodatkowo, deszcz lub mgła mogą jeszcze bardziej utrudnić sytuację. Dlatego warto podkreślić jak ważne jest zachowanie wysokiej ostrożności, zwłaszcza w przypadku przejazdu przez obszary leśne.

Kiedy jednak już dojdzie do niefortunnego zdarzenia, jakim jest kolizja z dzikim zwierzęciem, istnieją pewne zasady, które obowiązują kierowców. Warto je znać i przestrzegać.

Na terytorium okolic Włocławka można wskazać specyficzne punkty, gdzie dochodzi do większości kolizji ze zwierzętami. To właśnie tam kierowcy powinni wykazywać szczególną ostrożność.

Kierujący pojazdami powinni zawsze pamiętać o tym, aby uważnie obserwować umieszczone znaki drogowe i dostosować swoją prędkość do panujących warunków na drodze. Główną przyczyną wypadków z udziałem dzikich zwierząt jest zbyt duża prędkość. Z powodu jej nadmiaru, możliwości manewrowe są ograniczone, co uniemożliwia uniknięcie niespodziewanie pojawiającego się zwierzęcia. Ponadto, jazda z nadmierną prędkością wydłuża drogę hamowania, co z kolei zwiększa ryzyko zderzenia.