Włocławek zainwestuje ponad milion złotych w dekoracje świąteczne

Przygotowując się do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, Włocławek zdecydował o skierowaniu na iluminacje bożonarodzeniowe wyjątkowo dużej sumy przekraczającej milion złotych. Inwestycje w nowe rozświetlone ozdoby będą widoczne na około dziesięciu miejscowych ulicach i placach.

Za dekorowanie miasta na zimowy czas firma Multidekor z Piastowa otrzyma od włocławskiego ratusza 1 milion 174 tysiące złotych. Kwota ta stanowi rekord w porównaniu do poprzedniego roku, gdy Włocławek był ubogo udekorowany – na placu Wolności nie stanęła wielka choinka, nie zawisnęły świetlne girlandy na ulicy 3 Maja, a znany nam Św. Mikołaj na skuterze również nie pojawił się.

Podczas poprzednich świąt na placu Wolności dominował wyblakły przez upływ czasu świetlny zamek, napis „Włocławek” udekorowany czapką Świętego Mikołaja i kilka drzew ozdobionych światełkami przez firmy lokalne. Ratusz uzasadniał skromną dekorację miasta koniecznością oszczędności, wynikającą z podwyżek cen prądu. W związku z tym miasto nie zleciło produkcji nowych elementów iluminacji i nie skorzystało z usług firmy zewnętrznej, która do tej pory dostarczała dekoracje. Na ulicach i placach wystawione zostały jedynie ozdoby, które już posiadało miasto.

Ale okres oszczędzania na święta już minął. W tym roku dekoracje świetlne będą widoczne na różnych ulicach, bulwarach, Zielonym Rynku oraz placu Wolności. Lampy zostaną przystrojone wzdłuż całej Drogi Krajowej nr 91 (DK91), która biegnie przez Chopina, Okrzeję i Toruńską, jak również na Brzeskiej, Zduńskiej i Kilińskiego.

Bulwary mają wyglądać szczególnie okazale. Planowane są tam m.in. trzywymiarowa karuzela wenecka ze światłem i dźwiękiem oraz oświetlone latarnie na całej długości – zarówno przy jezdni, jak i ścieżce dla pieszych i rowerów. Na Zielonym Rynku ustawione zostaną trzy modularne fontanny 3D przypominające gejzery oraz będzie tam widoczny świetlny napis „2024”.

Choinki mają stanąć na placu Wolności oraz przed Urzędem Miasta. Na placu Wolności znajdzie się również świąteczna kareta z zaprzęgiem konnym. Dekoracje mają być gotowe przed planowaną na 6 grudnia imprezą mikołajkową dla dzieci i znikną nie później niż 28 stycznia 2024 roku.