Zachowaj czujność w sieci – jak unikać pułapek internetowych oszustów

W dobie cyfryzacji, dokonując transakcji online, pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Niepodważalnie skutecznym sposobem na ochronę naszych pieniędzy jest bycie czujnym zarówno w świecie offline, jak i online. W sieci, oszuści mogą nakłonić nas do podjęcia niebezpiecznych działań, pokusą atrakcyjnej oferty lub obietnicą łatwych pieniędzy.

Nie należy zapominać, że oszuści są sprytnymi manipulatorami, którzy wykorzystują każdą okazję, aby osiągnąć swój cel. Szereg technik stosowanych przez nich obejmuje oferowanie produktów po niezwykle niskich cenach, kuszenie perspektywą szybkich zysków dzięki inwestycjom w kryptowaluty, a także podszywanie się pod różne instytucje i wysyłanie linków lub wiadomości SMS zawierających złośliwe oprogramowanie. Aby skutecznie chronić nasze oszczędności przed takimi działaniami, warto przestrzegać kilku zasad:

Przed sfinalizowaniem transakcji, ważne jest sprawdzenie wiarygodności sprzedawcy lub innej osoby oferującej usługi związane z inwestowaniem pieniędzy. Kluczowe będzie sprawdzenie, jak długo ich konto jest aktywne, ilu użytkowników skorzystało z ich usług i jakie opinie otrzymali.

Jeśli natkniemy się na ofertę produktu, którego cena jest znacznie niższa niż w innych sklepach, może to być sygnał ostrzegawczy mówiący o potencjalnym oszustwie.

Podczas dokonywania płatności kartą kredytową należy upewnić się, że połączenie internetowe jest bezpieczne. Na stronie powinna pojawić się ikona zamkniętej kłódki oraz adres strony powinien zaczynać się od „https”.

Najbezpieczniej jest wybrać opcję płatności za pobraniem – wówczas będziemy mieli możliwość sprawdzenia, czy otrzymany towar zgadza się z zamówieniem.

Unikajmy klikania w nieznane linki – mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie, które pozwoli hakerom na dostęp do naszych kont bankowych.

Nie instalujmy nieznanych aplikacji, szczególnie tych umożliwiających zdalną obsługę komputera.

Nigdy nie udostępniajmy nikomu naszych danych logowania do bankowości elektronicznej i mobilnej.

Jeżeli jakiekolwiek aspekty transakcji budzą nasze wątpliwości, zawsze możemy z niej zrezygnować.