Bobry w Parku Sienkiewicza: Rzadki widok, ale stanowią wyzwanie dla zieleni miasta

Zaskakujące zwierzęta gościły w ostatnich dniach we włocławskim Parku Sienkiewicza. Mieszkańcy miasta mogli zauważyć bobry, które nie są powszechnym widokiem na terenach miejskich. Zjawisko to było odnotowane przez Miejski Zakład Zieleni i Usług Komunalnych (MZZiUK) we Włocławku, który już kilka miesięcy temu informował o podobnym problemie przy ulicy Lisek, na granicy osiedli Zazamcze i Południe.

Sytuacja zmieniła się, kiedy zwierzęta przeniosły się do innej części miasta. Obecnie, jak donosi MZZiUK, bobry występują w głębi Parku Sienkiewicza, aż do okolic katedry. Takie zdarzenie skutkowało koniecznością zabezpieczenia drzew w tamtym rejonie parku przed potencjalnym zniszczeniem przez te gryzonie. Zadanie ochrony drzew miejskich zostało powierzone pracownikom zakładu, którzy już przystąpili do działań.

W oficjalnym komunikacie MZZiUK można przeczytać: „Aktualnie zabezpieczamy drzewa przed możliwością niszczenia przez bobry. NIE SĄ AGRESYWNE !!!”. Bobry, choć nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, ze względu na swoje skłonności do budowania i nawyki żywieniowe, mogą narobić sporo szkód w parkowej roślinności.

W celu prewencji takich sytuacji, drzewa zabezpieczane są przy pomocy metalowych siatek. To działanie ma na celu nie tylko utrzymanie zdrowia i piękna parkowych drzew, ale również ochronę całego ekosystemu Parku Sienkiewicza przed potencjalnymi uszkodzeniami wynikającymi z aktywności tych gryzoni.