Peski prawo drogowe: 21-latek otrzymuje mandat w wysokości 2000 złotych i 14 punktów karnych za przekroczenie prędkości

W ciągu ostatnich 24 godzin, młody kierowca w wieku 21 lat został ukarany przez funkcjonariuszy policji kwotą 2000 złotych. Mandat ten nałożono za zdecydowane przekroczenie dozwolonej prędkości na autostradzie w miejscowości Odolion. Na dodatek, na konto młodzieńca wpłynęło 14 punktów karnych. Maksymalna prędkość na danym odcinku autostrady wynosiła 50 km/h, jednak kierujący audi postanowił przyspieszyć aż do 119 km/h, co stanowi przekroczenie o 69 km/h.

Funkcjonariusze z aleksandrowskiej jednostki drogówki, korzystając z precyzyjnych mierników prędkości, zatrzymali kierującego do kontroli drogowej. 21-letni kierowca nie zaprzeczał popełnionemu wykroczeniu i bez sprzeciwu przyjął karę w postaci mandatu karnego w wysokości 2000 złotych oraz dodatkowo nałożonych 14 punktów karnych.

Przypomnijmy, że mandaty za przekroczenie prędkości są zróżnicowane w zależności od stopnia przekroczenia. Przykładowo, za przekroczenie do 10 km/h kierowca otrzymuje mandat w wysokości 50 zł i 1 punkt karny, natomiast za przekroczenie o 71 km/h i więcej grozi już mandat w wysokości 2500 zł i 15 punktów karnych.

W przypadku powtarzających się wykroczeń, zasada recydywy mocno podnosi stawkę. Kierowca, który ponownie w ciągu dwóch lat dopuści się jednego z najcięższych wykroczeń drogowych, zostanie ukarany mandatem dwukrotnie wyższym. Na przykład, za przekroczenie prędkości o 31-40 km/h grozi już mandat w kwocie 1600 zł i 9 punktów karnych, a za przekroczenie o 71 km/h i więcej – aż 5000 zł mandatu i 15 punktów karnych.