Upamiętnienie polskich bohaterów – ceremonia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Polsce 1 marca przybywa nam okazji do uczczenia pamięci tych, którzy poświęcili swoje życie za niepodległość naszego kraju. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Również mieszkańcom Włocławka przypada zaszczyt wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających tych nieustraszonych żołnierzy, którzy ciągnęli swoją walkę o wolną Polskę nawet po zakończeniu II wojny światowej.

W piątek, 1 marca, w murach klasztoru zakonu Ojców Franciszkanów, położonego przy Placu Wolności 6 we Włocławku, rozpoczną się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 18:00.

Za organizację tego ważnego wydarzenia odpowiedzialne są Międzyzakładowe Ośrodki Zarządzania NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Szkolnictwa Wyższego Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej wspólnie z Ojcami Franciszkanami. Wojciech Jaranowski, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, wyraził swoje zaszczycone podejście do tematu, zapraszając na uroczystość wszystkich, dla których ideały walki o wolność i niepodległość Polski są bliskie sercu, oraz tych, którzy chcą upamiętnić tych, którzy za te ideały zapłacili najwyższą cenę.

Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej, która odbędzie się o godzinie 18:00 w klasztorze Ojców Franciszkanów. Następnie uczestnicy będą mieli okazję do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy kamieniu pamięci, usytuowanym na dziedzińcu świątyni.

Oprócz tych uroczystości, także władze Włocławka planują oddać hołd Żołnierzom Wyklętym podczas miejskiej ceremonii.