Interwencja Fundacji Mondo Cane we Włocławku: Znęcanie się 13-latka nad kotem

Kiedy Fundacja Mondo Cane – Inspektorat Włocławek otrzymała nagranie, które dokumentowało okrutne działania 13-letniego dziecka wobec kota, natychmiast podjęła interwencję. Akcja odbywała się w jednym z domów we Włocławku, gdzie ów młodociany sprawca, widoczny na nagraniu, wrzucił niewinne zwierzę w wir znęcania.

W ciągu kilku godzin wolontariusze fundacji dokonali identyfikacji dziecka i jego matki oraz ustalili ich miejsce zamieszkania. Jak podkreślają przedstawiciele organizacji: „Od rana przystąpiliśmy do czynności, przede wszystkim do odbioru kota. Nie trudno było ustalić tożsamość małoletniego, jego mamy i adresu zamieszkania. Po nitce do kłębka byliśmy już pod domem..”.

Fundacja Mondo Cane donosi, że warunki panujące w domu, w którym doszło do incydentu były co najmniej nieodpowiednie. Matka samotnie wychowująca trójkę dzieci, brak odpowiednich warunków życia oraz niewinna ofiara – kot. Wolontariusze organizacji są zdecydowani: „Nie, nie bronimy małoletniego sprawcy. Nie będziemy bronić”.

Aktywiści Mondo Cane zabrali kotka z domu pełnego przemocy i zgłosili incydent na policję. Zapewniają: „Kota dzisiaj odebraliśmy. Jest już bezpieczny, pod naszą opieką. Odpoczywa. Jest to koteczek wystraszony, bez zabiegu kastracji. Jest w trakcie badań. Będziemy informować na bieżąco”.
Mimo strachu, roczny kocur nie doznał żadnych urazów fizycznych, choć był infestowany przez pchły. Ogólny stan zdrowia zwierzęcia jest dobry.

Fundacja Mondo Cane ma zamiar doprowadzić do tego, aby młody oprawca został objęty opieką kuratora i terapią psychologiczną. Jak podkreślają jej przedstawiciele: „Ten młody człowiek poniesie konsekwencje. Sprawą zajmuje się już policja. Będziemy wnioskować także o kuratora, obowiązkową terapię psychologiczną. Karę za znęcanie wymierzy sąd. Tutaj zapewne i dla małoletniego i dla rodzica/ów”.