Trwają prace związane z uszczelnianiem nawierzchni bitumicznych we Włocławku

W mieście Włocławek, wciąż trwają prace remontowe dotyczące uszczelniania podłużnych i poprzecznych pęknięć na nawierzchniach bitumicznych. Pierwsza na liście do naprawy była droga krajowa numer 91.

W dniu dzisiejszym, poniedziałek 15.04, można zauważyć pracowników firmy Xdrog na ulicy Planty na południu miasta. Firma ta wygrała przetarg ogłoszony przez Miejski Zarząd Infrastruktury Drogowej i Transportu.

Prace remontowe na ulicach Okrzei i Kapitulnej zostały już zakończone. Aby nie przeszkadzać kierowcom, ekipa pracowała nawet w godzinach nocnych.

Zwolennicy tej metody naprawy nawierzchni podkreślają jej skuteczność – uszczelnienie pęknięć nawierzchni wydłuża życie jezdni o kilka lat i pozwala uniknąć bardzo kosztownej inwestycji w postaci położenia nowego asfaltu, której koszt może wynosić miliony złotych.

Proces remontu polega na oczyszczaniu spękań, a następnie wypełnianiu ich gorącym stopem asfaltowym. To już trzeci rok, kiedy ulice we Włocławku są naprawiane w ten sposób.

W 2022 roku usługę tę realizowała firma OAT z Warszawy, a koszt eksploracji wyniósł ponad 128 tys. zł. W poprzednim roku naprawy te kosztowały ponad 136 tys. zł i były przeprowadzone przez lokalną firmę Xdrog.

Tegoroczny przetarg również wygrał Xdrog, który zaoferował naprawę prawie 7,5 tys. metrów pęknięć za kwotę prawie 122 tys. zł.

W tym roku konkurencja była duża – na przetarg ogłoszony przez MZUKiD wpłynęło aż siedem ofert. Najdroższa propozycja przekraczała 200 tys. zł.

Prace remontowe potrwają co najmniej do końca tego tygodnia, ale mogą się przedłużyć, jeśli pogoda się pogorszy.