Orlen otrzymuje 62 miliony euro na budowę stacji wodorowych, jedna z nich we Włocławku

Orlen, polski koncern naftowy, został dofinansowany przez Unię Europejską kwotą 62 milionów euro. Ta suma zostanie przeznaczona na realizację projektu obejmującego budowę stacji wodorowych w różnych rejonach Polski. Jednym z miast, które skorzysta z tego przedsięwzięcia, będzie Włocławek.

Informacje o wynikach konkursu CEF Alternative Fuels Infrastructure Facility podała Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu. Konkurs ten jest nadzorowany przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA). Ogółem, na 42 projekty przekazano dotację w wysokości 424 milionów złotych. Na budowę infrastruktury umożliwiającej tankowanie wodoru przeznaczono 120 milionów złotych. Z tej kwoty Orlen otrzyma ponad połowę.

Projekt Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland prowadzony przez Orlen zyskał bezwarunkowe wsparcie finansowe Unii Europejskiej. Dotację wykorzysta się na budowę 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru rozlokowanych po całej Polsce oraz na instalację produkcji odnawialnego wodoru z zastosowaniem elektrolizy wody, zasilanej odnawialnymi źródłami energii.

Koncern Orlen uzyskał unijne dofinansowanie na trzecią fazę projektu Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland. W ramach dwóch pierwszych etapów tego projektu powstaje 8 stacji wodorowych na terenie Polski oraz instalacja produkująca wodór jako paliwo we Włocławku. Na te inicjatywy już wcześniej przekazano 70 milionów złotych z funduszu Łącząc Europę.

Stacje wodorowe Orlen zaczęły przechodzić pierwsze testy we wrześniu 2023 roku, początkowo w Poznaniu, następnie w Katowicach. Kolejne punkty tankowania wodoru mają być uruchamiane w Pile, Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Bielsku-Białej i Włocławku. Stacje te mają być dostępne dla wszystkich, z myślą o zasilaniu m.in. autobusów miejskich oraz samochodów osobowych i ciężarowych.

Do roku 2030 koncern Orlen planuje stworzyć sieć ponad 100 stacji wodorowych na obszarze Polski, Czech i Słowacji. Dostarczanie wodoru do tych punktów ma być możliwe dzięki stworzeniu europejskiej sieci hubów wodorowych, które będą korzystać z odnawialnych źródeł energii oraz przetwarzać odpady komunalne na paliwo.