Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Włocławku wzywa do zasilenia swoich zapasów krwi!

Stołeczny oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa skierował pilny apel do obywateli Włocławka. Potrzeba jest wsparcia w formie donacji krwi po okresie świąt Wielkanocnych, kiedy to zasoby w banku krwi znacznie się kurczą. Szczególnie poszukiwani są dawcy krwi o grupach 0 RhD- oraz A RhD+.

Spełnienie warunków, które uprawniają do bycia krwiodawcą jest proste: musisz być w wieku między 18 a 65 lat, ważyć co najmniej 50 kg i być ogólnie zdrowym. Nie musisz nawet znać swojej grupy krwi! To niewiele, ale dla kogoś może oznaczać wszystko – uratowanie życia.

Bycie dawcą krwi przynosi także pewne korzyści. Możesz liczyć na wolne od pracy w dniu donacji i w dniu następnym, jak również podczas okresowych badań lekarskich – szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć online. Otrzymasz posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kalorii, zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi, a także Krewkartę po trzykrotnym oddaniu krwi. Wszyscy dawcy otrzymują również bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych.

Jeśli jako kobieta oddasz 5 litrów krwi, a jako mężczyzna – 6 litrów, otrzymasz tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”, który niesie za sobą liczne przywileje. Na przykład we Włocławku Honorowi Dawcy Krwi korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie! Aktywni dawcy mogą też liczyć na zniżki w wybranych schroniskach, hotelach, sklepach i punktach usługowych zrzeszonych w inicjatywie „Dawcom w Darze”.

We Włocławku regularne zbiórki krwi organizowane są w Pogotowiu Ratunkowym na ul. Lunewil 15. Można tam oddać krew od poniedziałku do piątku między godziną 7:30 a 11:30, natomiast w środę placówka jest otwarta do godziny 17:30. Dodatkowo, w każdą pierwszą sobotę miesiąca krwiobus czeka na dawców na parkingu hipermarketu „Auchan”. Następna okazja do oddania krwi pojawi się 6 kwietnia.

Natalia Żuchowska, kierownik włocławskiego oddziału terenowego CRKiK w Bydgoszczy, informuje, że mobilny punkt poboru krwi będzie dostępny na parkingu Auchan przy ul. Cmentarnej 10 we Włocławku, 6 kwietnia od godziny 10:00 do 15:00.