Świętowanie stulecia Lasów Państwowych poprzez ogólnopolskie sadzenie drzew #sadziMY – 12 kwietnia 2024 r.

Polska jest gospodarzem szóstej edycji akcji o nazwie #sadziMY, która odbędzie się 12 kwietnia 2024 r. To wyjątkowe wydarzenie, które ma na celu upamiętnienie stulecia istnienia Lasów Państwowych, obejmuje masowe sadzenie drzew na terenie całego kraju. Wszystko to dzięki zaangażowaniu 429 nadleśnictw, które wspólnie zgromadziły milion sadzonek różnorodnych gatunków drzew i krzewów.

Nadleśnictwo Włocławek otwiera swoje drzwi dla wszystkich chętnych do udziału w tej ekologicznej inicjatywie. Dzisiaj, czyli 12 kwietnia, w godzinach od 9:00 do 15:00, mieszkańcy mogą przybyć do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Włocławek przy ulicy Ziębia 13 w Włocławku, aby odebrać sadzonki rodzimych drzew i krzewów.

Drzewa i lasy, które nie tylko dostarczają nam niezbędnego tlenu, ale także oczyszczają powietrze i pozytywnie wpływają na klimat, mają nieocenioną wartość. Znajdując się w ich otoczeniu, możemy obniżyć poziom stresu, ciśnienie krwi i poprawić nastrój. Dają nam one również ochronę przed zanieczyszczeniami i hałasem cywilizacji, zapewniają cień, spokój i odnowę naszej energii życiowej. Pełnią także funkcję domu dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Ponadto dostarczają najbardziej ekologiczny i wszechstronny surowiec – drewno, które ma ponad 30 tysięcy zastosowań. Warto przypomnieć, że Unia Europejska podjęła zobowiązanie do posadzenia dodatkowych trzech miliardów drzew do roku 2030. Ten cel jest zgodny z unijnymi wysiłkami na rzecz regeneracji naturalnych zasobów Europy i walki ze zmianą klimatu. Dzięki akcji #sadziMY prowadzonej przez Lasy Państwowe każda osoba ma szansę dołożyć swoją cegiełkę do realizacji tego ważnego dla klimatu i przyrody celu.

Lesniczy oferują sadzonki za darmo. Jeśli planujesz odebrać drzewka, dobrze jest przynieść własne opakowanie, które pomoże ochronić korzenie przed wyschnięciem. Można przechowywać drzewka przez kilka dni przed posadzeniem, układając je płasko na ziemi i zasypując korzenie wilgotnym piaskiem.